Zřícenina hradu Brníčko


Malebná zřícenina hradu Brníčko stojí na zalesněném návrší (403 m) na východním okraji stejnojmenné obce na Šumpersku. Nejbližší přístup na zříceninu je možný ze vsi Brníčko po modré a červené značce. Nutno však počítat s 0,5 km dlouhým prudkým stoupáním. Prohlídka však za námahu stojí.
Zřícenina hradu Brníčko
Poloha a popis hradu
Zřícenina hradu stoji na vrcholu osamocené výšiny (403 m.n.m). Vrchol kopce ovlivnil oválnou dispozici jádra hradu, obepjatého okružním příkopem, a předhradí, zužujícího se ve směru hřbetu, po němž stoupala příjezdní cesta. Vedla kolem ledvinového bolverku mezi dvěma šíjovými příkopy, který měl charakter předsunuté šíjové bašty ze dřeva a hlíny. S předhradím byl zřejmě spojen můstkem, který překonával 4,5m hluboký a 18m široký příkop. Plocha vrcholku a poměrně mírné svahy umožnily, aby bylo oválné hradní jádro ovinuto dvojím pásem příkopů a valů. Bolverk byl vlastně zvýšenou a rozšířenou čelní částí vnějšího okruhu, který celý mohl být výsledkem opevňování v 15. století.
Vnitřní pás valu se pak napojoval na čtyřboké předhradí (37x30m), které mělo na východním boku zděný vstupní koridor. Cesta do předhradí se za koridorem musela ostře stočit, a kdo chtěl pokračovat do vlastního hradu, šel přímo po rozšířeném a obezděném valu až k přemostění příkopu. Most byl jistě dřevěný, ale opíral se o zděný pilíř na dně příkopu. Bezvěžové jádro hradu vymezovala vysoká a 2m silná zalamovaná hradba, k níž byl přistavěn trojprostorový palác s trámovými stropy. Šlo tedy o typický hrad s plášťovou zdí. Později byl palác směrem k jihu prodloužen o klenutou část a zvýšen o druhé patro. Datování další budovy, po níž zůstaly stopy pří západní hradbě, nelze určit bez archeologického výzkumu.atrně po zkušenostech z obléhání někdy v 15 století zesílili ohrožené jižní čelo třemi masivnímy pilíři. Protože byly vysoké jako hradba, kterou podpíraly, mohly být využity k obraně jako jakési věžice. Zřícenina hradu Brníčko
Po třech čtvrtinách obvodu jádra asi od počátku obíhal parkán. Procházela jím totiž komunikace k bráně v severní špici hradu. Vedení cesty bylo důmyslné, neboť příchozí byl dlouho pod dohledem stráží na hradebním ochozu, a v případě nutnosti bylo v úzké uličce opravdu snadné ho zneškodnit.
Zřícenina hradu BrníčkoZřícenina hradu Brníčko
Zřícenina hradu BrníčkoZřícenina hradu Brníčko
Historie hradu
Stavba hradu se datuje někdy k roku 1287.Tehdy lovčí krále Přemysla Otakara II.rozdělil svůj majetek mezi své syny.Beneda byl zakladatelem rodu pánů z Otoslavic.Za stavitele hradu lze považovat až Benedova vnuka Ctibora Moravu.V roce 1356 je hrad poprvé uváděn v zemských deskách jako majetek pánů z Otoslavic.Ctiborův syn Mikuláš Morava se rovněž psal z Brníčka.
Rekonstrukce podoby hradu Brníčko
Zřícenina hradu Brníčko
Po Mikulášově smrti připadl hrad jako odúmrť markraběti Joštovi a ten postoupil Brníčko Bernardovi ze Slavoňova.V roce 1434 se objevuje nový majitel-Jan Tunkl z Drahonovic,který se začal psát z Brníčka.Z tohoto nezámožného zemana z Krnovska se během 40 let stal nejmocnější feudál severní Moravy té doby,spojující rodový majetek v jeden ucelený celek.Po jeho smrti převzal majetek jeho syn Jan Mladší.Brníčko bylo zcela zničeno za válek mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Korvínem. Hrad dobyli roku 1471 přívrženci Matyáše Korvína – hejtman Franc z Háje a pán ze Zvole.
Obraz zříceniny Brníčka z poloviny 19. stol.
Zřícenina hradu Brníčko
Jak se tam dostanete
Automobilem:
  • z Jeseníku:
  • po silnici I/44 do Šumperka (přes Červenohorské sedlo), v Šumperku obočte na první světelné křižovatce doleva na II/446 a pokračujte do Hrabišína (směr Libina), kde odbočte doprava na II/370 a pokračujte do Brníčka (přes Dlohoumilov, směrem na Zábřeh) .
  • ze Šumperka:
  • viz výše
  • z Bruntálu (Opavy, Ostravy):
  • po silnici I/11 přes Rýmařov do Šumperka, dále viz výše.

    Autobusem:
    Do Brníčka jezdí autobusy ze Zábřehu i ze Šumperka.

    Vlakem:
    Vlakem do Zábřehu na Moravě, dále autobusem.
    Pohled na obec Brníčko od zříceniny:
    Zřícenina hradu Brníčko




    Blízké služby, zajímavosti nebo jiné objekty

    Ubytování
    Penziony
    Penzion OAZA - Loučná nad DesnouPenzion OAZA - Loučná nad Desnou
    Turistika
    Turistické zajímavosti
    Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráněPřečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně
    Turistické zajímavosti
    Lázeňský okruh aneb přijeďte si prohlédnou lázeňské perly Jeseníků!Lázeňský okruh aneb přijeďte si prohlédnou lázeňské perly Jeseníků!
    Turistické zajímavosti
    Poznávací okruh aneb výlet za jesenickými NEJ!Poznávací okruh aneb výlet za jesenickými NEJ!
    Turistické zajímavosti
    Rozhlédněte se po Jeseníkách aneb Jeseníky jako na dlaniRozhlédněte se po Jeseníkách aneb Jeseníky jako na dlani
    Turistické zajímavosti
    Rešovské vodopádyRešovské vodopády
    Turistické zajímavosti
    SkřítekSkřítek
    Hrady a zámky
    Zámek Velké LosinyZámek Velké Losiny
    Hrady a zámky
    Zámek BruntálZámek Bruntál
    Hrady a zámky
    Hrad SovinecHrad Sovinec
    Hrady a zámky
    Zřícenina hradu RabštejnZřícenina hradu Rabštejn
    Hrady a zámky
    Zřícenina Nový hradZřícenina Nový hrad
    Muzea
    Ruční papírna a muzeum papíru - Velké LosinyRuční papírna a muzeum papíru - Velké Losiny
    Služby
    Pošty
    Pošta 789 75 Brníčko u ZábřehaPošta 789 75 Brníčko u Zábřeha

    Mapa umístění - na objekt směřuje červená šipka


    Mapa umístění 1:50 000 - na objekt směřuje červená šipka
    Mapa umístění