Jeseniky - Toerisme - Kuuroorden

Jeseniky Info - het informatieportaal voor toeristen
Toerist. landkaarten Fotogalerijen Mobiele diensten Temperatuurs Webcamera's
Last minute Advertentie accomm. Handelsaanbieding Werkadvertentie Berg-kennismaking
 Het gebied uitkiezen

Toerisme - Kuuroorden

Česky
Jeseniky VANDAAG
Het weer, sneeuw
De accommodatie
Skicentrums
Vrije tijd
Toerisme
Diensten
Het eten
Het verkeer
Twitter

Státní léčebné lázně Bludov

Print

Zdejší teplé prameny byly známy již v minulých staletích a místní lidé je s oblibou vyhledávali pro léčení a koupele. Pramen využívali také páni ze Žerotína, jimž Bludov patřil. Později byly na tomto místě zřízeny rybníky. Po jejich zrušení se objevil znovu teplý pramen a uprostřed polí dokonce vzniklo nezamrzající jezírko. Majitel ho však nechal roku 1912 zasypat.
Adresa:
Státní léčebné lázně Bludov, s.p.
Lázeňská 572
78961 Bludov
GPS: 49°56'23.36"N 16°54'33.76"E vCard
Automapa
Letecká mapa
Turistická mapa
Kontakt: Telefon: +420 583301211
Fax: +420 583301250
E-mail: recepce@lazne-bludov.cz

WWW: www.jeseniky.net/lazne-bludov
Odkaz na webovou stránku
Státní léčebné lázně Bludov
Historie lázní
V roce 1924 koupil pozemek bludovský rodák Zdeněk Pospíšil. Ten se o prameny začal zajímat, když zjistil, že se v jejich okolí nedaří vegetaci. Začal pátrat po příčině a zjistil, že je to způsobeno vysokým obsahem minerální vody v půdě. V roce 1926 nechal Pospíšil udělat v místě pramene vrtné průzkumy, při nichž získal vodu o teplotě 39 stupňů Celsia. Po poradě s odborníky na lázeňství nechal pramen odborně zachytit a vybudoval nedaleko Bludova lázeňské budovy s vanovým vybavením a bazénem. Tak vznikly roku 1929 lázně Bludov s teplou sírnou vodou a širokými léčebnými indikacemi pro poruchy pohybového ústrojí a choroby dýchací, zažívací a kožní. Majitel nechával od roku 1930 provádět další hlubinné vrty a objevil tak nové prameny, které byly sváděny přímo do potrubí. Bludovské prameny byly ohodnoceny jako radioaktivní síro-jodové a síro-železité teplice. Od roku 1934 měly lázně celoroční provoz. Ponejvíce se léčily revmatické choroby, artrózy, ischias, ale také dna (tehdy ještě dost častá nemoc) nebo otylost. Nejezdila sem žádná společenská smetánka, nebo, jak se dnes říká elita, spíše příslušníci středního stavu - učitelé, úředníci, živnostníci a penzisté. Převážně to byli Češi, Němci měli zase „svoje" lázně ve Velkých Losinách. Procedury byly rozmanité,kromě koupání masáže, zábaly, ozařování a elektroléčba. Zaměstnanců měly lázně nakonec až kolem padesáti. Byli to lázeňští, maséři, ale ovšem i pokojské, kuchyňský personál atd.
Zábor pohraničí Německem v říjnu 1938 nepřinesl lázním nic dobrého. Zůstaly sice v majetku Pospíšilů, ale již v srpnu 1939 byl dosazen německý správce, a co v lázních bude, o tom rozhodovaly německé úřady. Normální lázeňský provoz ustal a vznikla zde ozdravovna německé sociální péče. Jezdila sem zejména mládež z vybombardovaných německých měst, hlavně z Dusseldorfu. Pospíšilovi a český personál s nimi neměli dobré zkušenosti, chovali se prý zpupně a často až nepřátelsky.
V důsledku vývoje války byl v roce 1943 v lázních zřízen vojenský lazaret, kam vozili raněné a omrzlé německé vojáky z východní fronty. Z. Pospíšilovi se však podařilo prosadit v Bludově i léčbu českých dělníků, nasazených na práci do Říše.
Majitel lázní Zdeněk Pospíšil se na sklonku války zapojil do odboje a když se 8. listopadu 1944 v bludovských lázních ustavil ilegální Okresní národní výbor, stal se jeho předsedou. V této funkci působil i po osvobození až do 22. června. Aktivně se účastnil všech revolučních událostí té doby a na lázně mu čas prakticky nezbýval.
Po osvobození v roce 1945 nastal i v lázních velký ruch a velké změny. Napřed v nich byla improvizovaná nemocnice a již 25. června byl obnoven i lázeňský provoz. Jako první se zde léčili osvobození vězni koncentračních táboru. Po únoru 1948 byly lázně v celém Československu zestátněny, což se nevyhnulo ani Bludovu. V listopadu 1948 byl zřízen v objektu domov pro 180 řeckých a makedonských dětí, které k nám přišly po občanské válce v Řecku. O rok později byla pak v Bludově otevřena lázeňská léčebna dětí, pro něž jsou lázně zařízeny dodnes.
Státní léčebné lázně BludovStátní léčebné lázně Bludov
Lázně Bludov dnes
Přírodním léčivým zdrojem je v Bludově subtermální alkalická málo mineralizovaná síranochloridová voda s přítomností sirovodíku, sírníků, fluoridů a stopami radonu. V současné době jsou využívány dva prameny: pro balneoterapii pramen Nový vrt, jenž má teplotu 24 stupňů Celsia a pramen s označením BVJ 2, jenž má teplotu 19 stupňů Celsia. Přihřívaná voda se využívá k přípravě perličkových, vířivých a přísadových koupelí.
Lázně mají nyní dvě oddělení. Prvním je dětské oddělení s indikací léčby chronických onemocnění cest močových a ledvin, jakož i pooperační stavy a léčení dětské otylosti. Druhé oddělení využívá léčivé termální vody k léčení onemocnění pohybového ústrojí.
Státní léčebné lázně BludovStátní léčebné lázně Bludov
Doprava

Automobilem:
  • z Jeseníku (z Polska):
  • po silnici 1/44 přes Bělou pod Pradědem, Červenohorské sedlo, Velké Losiny do Rapotína, zde odbočit na I/11 do Šumperka, v Šumperku pokračovat po 1/11 do Bludova a za Bludovem dále po 1/11 asi 200m k odbočce k lázním Bludov
  • ze Šumperka:
  • po silnici 1/11 do Bludova a za Bludovem dále po 1/11 asi 200m k odbočce k lázním Bludov
  • z Bruntálu:
  • po 1/11 do Šumperka, dále viz ze Šumperka

    Autobusem:
    Autobusová zastávka Bludov, lázně se nachází asi 200 m od lázní. Autobus zde jezdí na trase Šumpek - Bludov - Chromeč - Zábřeh na Moravě.

    Vlakem:
    Vlaková zastávka Bludov lázně, zastávka se nachází 600 m od lázní. Zastavují zde vlaky na trase Brno - Olomouc - Zábřeh na Moravě - Jeseník.

    De diensten in buurt, bezienswaardigheden of andere objecten

    Vrije tijd
    Bioskopen
    Kino Oko - ŠumperkKino Oko - Šumperk
    Zwembaden
    Koupaliště BludovKoupaliště Bludov
    Zwembaden
    ŠumperkŠumperk
    Badhuizen
    Aquatoll ŠumperkAquatoll Šumperk
    Theaters
    Divadlo Šumperk s.r.o. - ŠumperkDivadlo Šumperk s.r.o. - Šumperk
    Toerisme
    Toeristische bezienswaardigheden
    Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráněPřečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně
    Burgen en kastelen
    Zámek Velké LosinyZámek Velké Losiny
    Burgen en kastelen
    Zámek BludovZámek Bludov
    Burgen en kastelen
    Zřícenina Nový hradZřícenina Nový hrad
    Burgen en kastelen
    Zřícenina hradu BrníčkoZřícenina hradu Brníčko
    Torens en uitzichttorens
    Rozhledna na Háji - ŠumperkRozhledna na Háji - Šumperk
    Museums
    Ruční papírna a muzeum papíru - Velké LosinyRuční papírna a muzeum papíru - Velké Losiny
    Museums
    Vlastivědné muzeum ŠumperkVlastivědné muzeum Šumperk
    Fietstochten
    Výlet na kole Šumperk - Nový hrad - Bohdíkov - ŠumperkVýlet na kole Šumperk - Nový hrad - Bohdíkov - Šumperk
    Fietstochten
    Výlet na kole Šumperk - Pusté Žibřidovice - Velké Losiny - ŠumperkVýlet na kole Šumperk - Pusté Žibřidovice - Velké Losiny - Šumperk
    Fietstochten
    Výlet na kole Šumperk - Skřítek - Velké Losiny - ŠumperkVýlet na kole Šumperk - Skřítek - Velké Losiny - Šumperk
    Diensten
    Informatiecentrums
    Informační centrum ŠumperkInformační centrum Šumperk
    Posten
    Pošta 789 61 BludovPošta 789 61 Bludov

    De kaart van de plaatsing - het rode pijltje is op het object gericht


    De kaart van de plaatsing 1:50 000 - het rode pijltje is op het object gericht
    Mapa umístění


    Rychlebské hory Ski Karlov Bruntal.net Shocart.cz MKZ Jeseník

    © Jeseníky Info 2002 - 2024   info@jeseniky.net   WAP   RSS